HTML: Vytvoreni standartniho templatu pro prepsani knih do el. verze

Started by Rudy Korinek, January 05, 2010, 08:03:47 PM

Previous topic - Next topic

Rudy Korinek

Ahoj,

nevim jestli to dava nejaky smysl, ale moc rad bych se pokusil dat dohromady "standartizovany" template do ktereho by se dal prekopirovat text tak, aby kniha byla na ctecce dobre citelna a aby clovek pochopil jak se pridavaji kapitoly, jak se vytvari obsah, jake pouzit formatovani pri prime reci, jak nastavit velikost fontu v textu atd.

Nevim jestli to dava nejaky smysl, ale treba to pomuze k tomu, ze se zacnou objevovat dobre formatovane e-knihy, a ze kazdy kdo si bude chtit prevest knihu do elektronicke podoby pochopi jak na to a pritom to bude vypadat hezky.

Pepaku pomuzes mne s tim?  Mozna bude stacit jen vhodne okomentovat tvuj prispevek Z papíru do čtečky 5: Technická korektura bod po bodu a pridat zkusebni strukturu v html tak aby kniha byla snadno preveditelna do LRF ci ePUBU pomoci dostupnych nastroju a tak, ze si to clovek rovnou vyzkousi.  

Sam skoro vubec nejsem zbehly v psani HTML kodu a tak bych byl rad, kdyby mne s tim nekdo pomohl a ja bych se to pokusil vse sumarizovat do srozumitelneho navodu.

Hezky vecer a dekuji za nazory,
R.

pepak

To je víc otázek v jedné.

1) Standardizovaná template by se v HTML dělala poměrně obtížně v tom smyslu, že to není něco, do čeho jen tak snadno vložíš další text a je hotovo. Spíš to jde docela dobře dělat obráceně - vezmeš prostý text (vhodně zformátovaný) a ten obalíš svými standardizovanými tagy. Možná by nebylo od věci to udělat v PHP nebo třeba i XML - tím by se dala omezit nebo i úplně odstranit problémová místa (jako že číslování kapitol by mělo jít po sobě a neměla by se čísla přeskakovat) a přitom zachovat snadné vytvoření HTML.

Nějakou vzorovou práci i s vedlejšími soubory (CSS, parametry pro ebook-convert, parametry pro konverzi obrázků apod.) určitě časem udělat chci, problém je hlavně v tom, že nemám udělanou žádnou knihu, která by byla v public domain. Ale teď jsem dokončil korekturu sbírky The Unspeakable People a tam je asi třetina povídek už s propadlým copyrightem, takže bych to mohl udělat na tom. A když ne tohle, tak nějakého toho R.E.Howarda.

2) Velikosti fontů a podobné věci se nejlépe řeší přes CSS - mimo jiné proto, že to pak bude pro všechny knihy na jednom místě, takže stačí změnit to jedno místo a ve všech zdrojových souborech se to promítne "automaticky". Ve všech knihách by pak stačilo provést konverzi (tzn. zavolat H2LRF s vhodnými parametry).

Do tohohle se pouštět nechci, CSS je rozsáhlá problematika a já ani v ní, ani v typografii nejsem tak zběhlý, abych si mohl dovolit udělat něco jiného než demo "pro vlastní doplnění na pořádný tvar".

3) Uvozovky jsou velký problém. Už někdy v srpnu jsem o tom chtěl napsat nějaký článek, zatím jsem se k tomu ale nedostal - chtěl bych, aby měl nějaký pozitivní závěr ("sice to má chyby, ale takhle je to celkem přijatelné"), ale zatím jsem žádný nenašel.

Myslím, že vyjdu z toho, že postnu nějakou public domain knížku a okomentuji, proč jsem ji udělal tak a ne jinak. Na základě toho už si pak může každý vytvořit svoji vlastní vyhovující strukturu knížek.

Rudy Korinek

Pokud by ti to pomohlo, opravdu rad pomuzu a muzu ti to pomoct sepsat.  Myslim si, ze to je skvely napad a samozrejmne dam na tve doporuceni.  V nejhorsim se muze vzit text Karla Capka http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=639076 a do zacatku knihy napsat, ze se jedna u edukacni text ...

R.

pepak

Karel Čapek je právně v pořádku, ale buď bych ho musel pustit nezkorekturovaného, což nechci, nebo bych v něm musel tu korekturu provést (to nechci ještě víc). Spíš to udělám na těch povídkách, ty mají aspoň tu výhodu, že jsou skoro neznámé a tudíž to bude užitečné i jinak než jen z technického hlediska.

Rudy Korinek

:) Rozumim, to dava smysl.  Klidne mne posli soukromou zpravu az s tim budes chtit pomoct, ja jsem si chtel zacit neco prepisovat tento vikend, ale moc rad s tim pockam, protoze bych to rad mel udelano hezky.Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Email:
Verification:
Please leave this box empty:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image

Type the letters shown in the picture:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview