"Jak dát pevné disky pod heslo?"

Started by pepak, February 16, 2011, 08:06:30 AM

Previous topic - Next topic

pepak

Quote from: "ELFAR"Prosim Vás sem ůplný amatér, ale doporučil mi Vás jede IT. Potřeboval bych co nejjednodušeji popsat jak můžu dát pevné disky pod heslo. Je to jen proti rodině a ne proti hekrům. Díky moc Elfar

pepak

Podrobný popis, např. na úrovni "klikni sem a potom tam", ode mě nečekejte. Toho mám až nad hlavu i v placené práci. Ale pár tipů bych měl.

Tak za prvé, pokud se v počítačích neorientujete aspoň do té míry, abyste byl schopen si vytvořit (nebo stáhnout) servisní CD a následně ho použít pro základní záchranné operace, tak si šifrování disku důkladně rozmyslete.

Za druhé, pokud nemáte udělané zálohy všeho, o co byste nerad přišel, tak rozhodně a za žádných okolností ani neuvažujte o nějakém šifrování, dokud to nezazálohujete.

Za třetí, bez znalostí jde skutečně dosáhnout zabezpečení tak proti té rodině, pokud v ní není příliš odhodlaný a/nebo technicky zdatný jedinec. Píšete, že to je váš případ, takže fajn, můžete to zkusit. Důrazně ale varuji každého, kdo by měl proti sobě sofistikovanější protivníky, aby si napřed důkladně nastudoval (a pochopil a vstřebal!) teorii a teprve potom se pouštěl do šifrování.

Pro začátek byste asi měl nejjednodušší stáhnout TrueCrypt, nainstalovat ho a vytvořit si nový souborový kontejner. Až bude hotový, tak na něj kliknete, zadáte heslo a v systému se objeví nový disk, na kterém se všechno šifruje. Až na něm uděláte, co potřebujete, tak zase v prostředí TrueCryptu ten kontejner odpojíte a data jsou v bezpečí. (To odpojení je hrozně důležité, šifrování chrání data jen v okamžitě, kdy je kontejner odpojený, jinak se kontejner chová jako každý normální disk včetně toho, že si ho kdokoliv může přečíst.) Nebude to stoprocentní, data mohou různými způsoby "unikat" (programy si běžně při práci vytváří pracovní kopie souborů, a to obvykle v té nešifrované části disku), ale bude to relativně bezpečné (že si nezničíte všechna data najednou jenom proto, že jste přeskočil moje doporučení na začátku).

Druhá varianta je, použít nějaký nástroj pro šifrování celého disku. Ta má výhodu, že nic neuniká (protože je šifrované všechno), a dost pravděpodobně bude jednodušší na nastavení (není z čeho vybírat a tedy co zkazit). Naproti tomu, když už něco zkazíte, tak skoro jistě přijdete o veškerý obsah disku. Navíc budete muset ten počítač vypínat, protože data budou chráněná jen v případě, že je počítač vypnutý (to je hodně zjednodušeně řečeno, ale dokud nenačerpáte dodatečné znalosti, tak to radši berte, jako kdyby to byla pravda). Rozhodně bych v takovém případě doporučil obrátit se na nějaké komerční řešení (BestCrypt Volume Encryption), jsou uživatelsky přívětivější než TrueCrypt a také méně náchylné na různé neočekávané stavy. (Navíc zrovna BCVE jsem přeložil do češtiny, a to včetně helpu, takže si v něm počtete i pokud vám dělá problémy angličtina.) Postup je obecně zhruba takový, že nainstalujete program, vyberete disk, řeknete "zašifruj", zadáte heslo a za X hodin je hotovo. Při startu počítače pak budete muset hned na začátku zadat heslo, potom už bude počítač fungovat normálně.

Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Email:
Verification:
Please leave this box empty:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image

Type the letters shown in the picture:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview