Fonty a *.lrf

Started by Ondra, September 01, 2009, 08:33:57 PM

Previous topic - Next topic

Ondra

Zdravím,

stal jsem se šťastným majitelem čtečky PRS-505, strávil jsem mnoho času testovnáním vhodnosti formátu, různých fontů a českých znaků. Prve bych vám chtěl poděkovat za vaše stránky, které mi velmi pomohly.

Avšak i přesto tu mám několik problému, které bych potřeboval vyřešit:

1) Postupoval jsem podle vašeho návodu na vložení českých fontů pomoci PRSCustomizeru, funkčnost jsem testoval pomoci souboru zkouska_cestiny.lrf z http://www.pepak.net/files/e-books/zkouska_cestiny.zip . Čeština fungovala ale s fonty to bylo horší: Pokud jsem použil v PRSCustomizeru standartní fonty, všechny fonty se zobrazili správně, ale pokud jsem použil unicode už se monospace zobrazil jako serif, a pokud jsem si vložil vlastní fonty tak se (v závislosti na různých fontech) zobrazil správně jen serif nebo ještě i sans-serif a zbytek vypadal jako serif. Proto by mě zajimálo jestli jsem něco udělal špatně nebo to je prostě bug a z českými znaky nedocílím podpory těch tří fontů ve formátu lrf.

2) Jak jsem možná naznačil v předchozím dotazu, velmi mě zaujala možnost uchovávat knížky ve formátu html s možností konvertovat je do formátu lrf. Proto by mě zajímalo jaké různé užitečné css styly a html tagy se hodí používat a konvertor podporuje, respektive jestli byste nemohl sem hodit ukázku nějaké knihy a css stylů. (například jak změnit základní velikost písma, která se, myslím, vždy normuje na 12pt; či jak udělat, aby se některé nadpisy nesázely na samostatnou stranu; velikost okrajů nahoře a dole...)

3) V popisu formátu pdf zmiňujete, že čtečka dokáže ořezat okraje a text zvětšit, nikde jsem to ale nenašel; je to sice jen taková drobnost ale zajímá mě to. A ještě kterou verzi Calibre používáte, protože mi nesedí i několik jiných drobností.

Ze zvědavosti bych se ještě zeptal kolik knih asi čítá vaše e-knihovna, jestli se vejde na interní paměť čtečky a jestli jste uvažoval někdy o jejím zveřejnění.

Omlouvám se za takovou spoustu složitých otázek a děkuji za odpověď.

pepak

Quote from: Ondra1) Postupoval jsem podle vašeho návodu na vložení českých fontů pomoci PRSCustomizeru, funkčnost jsem testoval pomoci souboru zkouska_cestiny.lrf z http://www.pepak.net/files/e-books/zkouska_cestiny.zip . Čeština fungovala ale s fonty to bylo horší: Pokud jsem použil v PRSCustomizeru standartní fonty, všechny fonty se zobrazili správně, ale pokud jsem použil unicode už se monospace zobrazil jako serif,
Unicode fonty z PRSCustomizeru jsem zkoušel jen "z rychlíku", vlastně jen to serifové písmo, takže to nemohu posoudit. Možná jsou tam špatné soubory, nevím.

Quotea pokud jsem si vložil vlastní fonty tak se (v závislosti na různých fontech) zobrazil správně jen serif nebo ještě i sans-serif a zbytek vypadal jako serif. Proto by mě zajimálo jestli jsem něco udělal špatně
Určitě jste udělal něco špatně. Když jsem dělal Jistě, pane ministře, tak jsem tam použil všechny tři typy písem, a všechny tři typy se mi také správně zobrazily (i s diakritikou).

I když, je to zajímavé. Schválně jsem si teď otevřel Jistě pane ministře, a skutečně se mi tam jak sans-serif tak monospace zobrazil jako serif. Totéž ve "zkouška češtiny". Tak jsem pro jistotu otevřel další starší knihu, kde vím, že jsem měl zobrazovaný sans-serif, a opět se to zobrazuje jako serif. Takže to skoro vypadá, jako kdyby firmware 1.1 zlikvidoval i ty různé fonty v LRF knihách a nechal jen serif (ve čtečce fonty zůstaly, to vidím na menu, které je dělané sans-serifem). Nebyla by to jediná věc, o kterou jsme s FW 1.1 přišli (taky například parametr author-sort pro řazení podle autorů).

Quote2) Jak jsem možná naznačil v předchozím dotazu, velmi mě zaujala možnost uchovávat knížky ve formátu html s možností konvertovat je do formátu lrf. Proto by mě zajímalo jaké různé užitečné css styly a html tagy se hodí používat a konvertor podporuje, respektive jestli byste nemohl sem hodit ukázku nějaké knihy a css stylů. (například jak změnit základní velikost písma, která se, myslím, vždy normuje na 12pt; či jak udělat, aby se některé nadpisy nesázely na samostatnou stranu; velikost okrajů nahoře a dole...)
Knihu sem hodit nemůžu, protože zatím nemám udělanou žádnou s propadlým copyrightem. Stylopis bych asi hodit mohl. Možná by nebylo od věci, kdybych přečetl a opravil nějakého toho Howardova Conana, ten už (v angličtině) autorským právům nepodléhá. Na tom by bylo všechno vidět.

Velikost písma se nemění ve stylopisu, ale v parametrech html2lrf resp. ebook-convert. Je na to parametr --base-font-size=velikost_v_pt, třeba --base-font-size=8.

Aby se nadpisy nesázely na samostatnou stranu, na to je potřeba pohrát si s detekcí kapitol a oddělováním stránek. Pro ebook-convert používám parametry:
--no-chapters-in-toc
--chapter="//*[re:test(name(), '^h[23]', 'i') and re:test(@id, '^(chapter|part)', 'i')]"
--chapter-mark=none
--page-breaks-before="//h:h2"
(Jako kapitoly jsou detekovány tagy h2 a h3, ale jen tehdy, když jejich atribut id začíná na chapter nebo part. Stránka se ukončí jen před h2.)

Quote3) V popisu formátu pdf zmiňujete, že čtečka dokáže ořezat okraje a text zvětšit, nikde jsem to ale nenašel; je to sice jen taková drobnost ale zajímá mě to.
To taky bylo jen ve firmwaru 1.0, v 1.1 je to nahrazené reflowem.

QuoteA ještě kterou verzi Calibre používáte, protože mi nesedí i několik jiných drobností.
Takovou, jaká byla v době psaní té které části k dispozici. Většina textů je psaná pro Calibre verze 0.4 a 0.5, pro 0.6 to často funguje jinak.

QuoteZe zvědavosti bych se ještě zeptal kolik knih asi čítá vaše e-knihovna, jestli se vejde na interní paměť čtečky a jestli jste uvažoval někdy o jejím zveřejnění.
Do knihovny počítám jen věci, které jsem převedl na svůj formát, udělal u nich korekturu a jsem s nimi celkově spokojen. Momentálně to je 187 LRF souborů o celkové délce 325 MB. Zveřejnění se nebráním, ale jen u věcí, které už nejsou pod autorským právem - tzn. u drtivé většiny z nich se napřed bude muset autorský zákon změnit, protože při stávajících 70 letech od smrti autora se nedožiju okamžiku, kdy spadnou do public domain.

Ondra

Právě u těch fontů je zajímavé, že pokud se tam nechají ty původní (originální), tak sans-serif i monospace fungují, jak mají, takže si myslím, že se v novém firmwaru objevilo nějaké omezení, na které PRSCustomizer nereaguje, nebo ho nezjistil.

Konečně jsem našel i manuál a více testoval ebook-conventor, ale hluboce mě zklamal, protože nejen, že nefungují některé volby, ale ani téměř nereaguje na css styly.

Verzemi firmwaru a Calibre se mi konečně vysvětluje, proč některé věcí fungovaly jinak.

Pravda je, že 70 let je dosti omezující - ani jsem si neuvědomil, že většina čtených autorů není ještě 70 po smrti. Ale jsem rád, že alespoň někdo, kdo si dal opravdu hodně práce, by je posktl všem. :-).

pepak

Quote from: OndraPrávě u těch fontů je zajímavé, že pokud se tam nechají ty původní (originální), tak sans-serif i monospace fungují, jak mají, takže si myslím, že se v novém firmwaru objevilo nějaké omezení, na které PRSCustomizer nereaguje, nebo ho nezjistil.
Možná to souvisí, ale určitě to není to jediné, co to ovlivňuje - protože správné sans-serif a monospace jsem v knihách měl i v době, kdy jsem používal custom fonty (například v Jistě pane ministře, který jsem skenoval jako první a který by mi bez upravených znaků nezobrazoval češtinu).

Ondra

Samozřejmě máte asi pravdu, že to nebude to jediné. Jen jsem tím myslel, že si nemyslím, že to bude tím, že by firmware zlikvidoval ostatní fonty, protože originální fonty tam fungují; ale asi nad tím nemá cenu debatovat -  já tomu stejně natolik nerozumím - jen doufejme, že se to zlepší...

Quote from: pepak...protože správné sans-serif a monospace jsem v knihách měl i v době, kdy jsem používal custom fonty (například v Jistě pane ministře, který jsem skenoval jako první a který by mi bez upravených znaků nezobrazoval češtinu).
Tomu moc nerozumím - nebylo to ještě na steré verzi firmwaru?

pepak

Quote from: OndraTomu moc nerozumím - nebylo to ještě na steré verzi firmwaru?
Bylo. Ale poptal jsem se na MobileRead, aby mi tam někdo vyzkoušel ten soubor "zkouška češtiny" se svými fonty, a fungovalo to.

pepak

Už jsem na to přišel!
PRS-505 a čeština podruhé

Každopádně díky za upozornění, kdo ví, kdy bych si toho všiml sám od sebe :-)

Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Email:
Verification:
Please leave this box empty:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image

Type the letters shown in the picture:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview