Zkušenosti se Sony Reader PRS-505

Started by pepak, April 09, 2009, 07:19:00 PM

Previous topic - Next topic

pepak

Quote from: "Emil Vlasák"Zdravím!

Díky za zajímavý web o Sony Readeru, na který jsem se dostal až teď přes diskusi na Technetu.
Zařízení používám zhruba od léta a přečetl jsem na něm desítky knih.

V prvních okamžicích jsem si chtěl počíst a neriskovat zničení systému experimenty s firmwarem třetích stran. Proto hned první experimenty se týkaly UTF-8, který však bohužel kvůli fontům správnou češtinu nezobrazuje.

Proto jsem začal používat PDF - asi půl roku bez jakýchkoli problémů. Rychlost je přijatelná, žádné ztuhnutí jsem dosud nezažil.

Knihy si ovšem musíte přesázet, což dá řádově pro titul 2-3 minuty práce.

1. Ve Wordu nastavit (lépe vytvořit šablonu) parametry stránky - 90×120mm, okraje 3mm, písmo Times 12,

2. Do této šablony napustit text. Pokud ho náhodou získáte v PDB (populární formát pro Palmíky), tak text získáte z volného programu DocReader přes klipboard.

Dobrý zdroj české beletrie (3500 titulů) sdělím na požádání.

3. Vytisknout do PDF.
Různé volné programy (PDFCreator) nereagují správě na nastavení malé stránky. Častý výsledek je, že se malé stránky vytisknou doprostřed A4, což nechceme.
Problémem jsem se netrápil (možná jsem jen dělal něco špatně), protože klasická Adobe PDF "tiskárna" to zvládá bez problémů.

Nedávno jsem se přece jen rozhoupal k updatu.
Použil jsem PRSCustomizer.
Přes jeho vychvalování první pokus skončil chybovým hlášením, druhý sice proběhl, ale slibovaná lokalizace do češtiny neproběhla. Zato začalo fungovat UTF-8, což jsem chtěl hlavně a čož mne zatím plně uspokojilo.

Čistý text nyní už nemusí běžet přes Word-PDF, ale jen přes konvertor do UTF-8.
Pak ho napustím do Readeru (samožejmě kopírováním, žádné nadstavby mne nezajímají).
Drobné nevýhody proti PDF jsou - první otevření je pomalé (jak se píše někde nahoře), protože Reader si TXT jakoby musí "vysázet" sám. "Tiskne" až do okrajů (žádné 3mm jako u mých PDF) a některé znaky (ď) nevypadají moc dobře. Po dvou knihách jsem tyto detaily přestal vnímat.

Celkově jsem velmi spokojen a jedinou mou touhou v tomto směru je nějaký budoucí Reader ve formátu aspoň A5 nebo ještě větší, aby se tam daly napustit hotové PDF v A4.
Mimochodem, existuje program (mysím jap), který stávající PDF stránky dokáže rozděli na dvě vodorovným řezem a výsledek zobrazit na šířku. Nouzově jsem tak přečetl jednu knihu.

Těším se na vaše zkušenosti.

Emil Vlasák

pepak

Quote from: "Emil Vlasák"V prvních okamžicích jsem si chtěl počíst a neriskovat zničení systému experimenty s firmwarem třetích stran. Proto hned první experimenty se týkaly UTF-8, který však bohužel kvůli fontům správnou češtinu nezobrazuje.
Na tohle jsem ze začátku nenarazil, protože jsem původně vůbec neuvažoval o tom, že bych četl knihy v češtině - zajímám se hlavně o fantasy, které jsou ve velké většině psané anglicky, kterou ovládám myslím velmi dobře. Je proto pro mě příjemnější číst v originále než se trápit s překlady, o jejichž úrovni si myslím nedobré věci. K českým knihám jsem se dostal vlastně až následně, když jsem chtěl vyzkoušet, jestli ten dočasný hack vůbec funguje. No a když už jsem měl ve čtečce češtinu, proč se jí vyhýbat, že - ovšem stále platí, že pokud je originál anglicky, dám přednost jemu před překladem.

Zato jsem si narazil na jiné věci - například mi na začátku vůbec nedošlo, že čtečka si projde paměťovou kartu a vytvoří si seznam knih sama, takže jsem strávil spoustu času tím, že jsem příslušné záznamy v cache.xml vytvářel ručně... No jo, chybami se člověk učí.

QuoteProto jsem začal používat PDF - asi půl roku bez jakýchkoli problémů. Rychlost je přijatelná, žádné ztuhnutí jsem dosud nezažil.
Na PDF se mi čtečka ještě nekousla, to je fakt. Ale taky je fakt, že v PDF mám přečteno mnohem méně než v LRF, takže to může být prostě jen nedostatečným vzorkem dat. Ale každopádně jsem si všiml, že složitější knihy se zobrazují v PDF výrazně pomaleji.

QuoteKnihy si ovšem musíte přesázet, což dá řádově pro titul 2-3 minuty práce.
Pěkný návod a jsem si jistý, že bude pro někoho užitečný - je to zřejmě jediný způsob, jak si přečíst české knihy na neupravené čtečce. Nicméně jsem přesvědčen, že dnešní možnosti dostat češtinu do čtečky už jsou natolik bohaté, že je výhodnější převést knihu do EPUBu nebo LRF a číst v nich.

QuoteDobrý zdroj české beletrie (3500 titulů) sdělím na požádání.
Jak jste spokojen s kvalitou těch knih? Já jsem pár nejznámějších českých e-bookových webů procházel, ale kvalita knížek mi přišla naprosto otřesná - jako kdyby to někdo naskenoval, zOCRkoval a pak to vypustil na internet jako hotové. Vesměs mi přišlo jako jednodušší je naskenovat, zOCRkovat a zkorekturovat ještě jednou než se snažit dokopat je do použitelné podoby.

Ale přece jenom to seznamování s českými e-booky mělo jeden pozitivní efekt - byl jsem nucen napsat si dávkovou konverzní utilitu, kterou tu také dříve nebo později popíšu a umístím ke stažení...

QuotePoužil jsem PRSCustomizer.
Přes jeho vychvalování první pokus skončil chybovým hlášením, druhý sice proběhl, ale slibovaná lokalizace do češtiny neproběhla. Zato začalo fungovat UTF-8, což jsem chtěl hlavně a čož mne zatím plně uspokojilo.
To se stává, žádný program není bez chyby. Za sebe říkám, že jsem problémy neměl ani jednou ze tří případů, kdy jsem PRS Customizer použil k integraci fontů.

QuotePak ho napustím do Readeru (samožejmě kopírováním, žádné nadstavby mne nezajímají).
Tak to vás možná zaujmou některé moje utility, protože já také nemám rád nadstavby, ale zato mám rád, když počítač všechnu práci oddře za mě :-)

Quoteněkteré znaky (ď) nevypadají moc dobře.
Tohle je Výborně zvládnuté v EPUBu, pokud použijete ty čtyři varianty jednoho fontu, jak jsem to popsal v článku o češtině.

QuotePo dvou knihách jsem tyto detaily přestal vnímat.
Tak to já ne. Naopak, čím víc čtu, tím víc trvám na dokonalém provedení a opravuji i takové prkotiny jako mezery před interpunkčními znaménky.

QuoteCelkově jsem velmi spokojen a jedinou mou touhou v tomto směru je nějaký budoucí Reader ve formátu aspoň A5 nebo ještě větší, aby se tam daly napustit hotové PDF v A4.
iRex Illiad? :-)
To já mám přání přesně opačné - chtěl bych něco, co bude mírně menší než PRS-505. Stačilo by mě, kdyby se šířka zmenšíla o půl centimetru, aby se mi čtečka vešla do kapsy...

QuoteMimochodem, existuje program (mysím jap), který stávající PDF stránky dokáže rozděli na dvě vodorovným řezem a výsledek zobrazit na šířku. Nouzově jsem tak přečetl jednu knihu.
To už mi přijde lepší podržet zoomovací tlačítko a mít to zobrazení i bez extra programu.

Emil Vlasák

Takže jsem na chvíli přestal číst a vrtal jsem se v Readeru.
Tady je řešení problémů z mého minulého příspěvku.

1.  Flashování skončí chybovým hlášením.
Failure while executing the script. Check flash.log

V Readeru má být údajně standardně adresář TMP, jehož nepřítomnost to dělá.
Já ho tam teda standardně neměl, mělo by stačit ho vytvořit.
Mně stačilo to pustit ještě jednou.

Tady je o tom rusky víc.
http://www.the-ebook.org/forum/viewtopic.php?t=7155&postdays=0&postorder=asc&start=0
(hledejte například slovo slovo log).

2. Neproběhla lokalizace, jen se upravily fonty do unikódu.

Proběhla, ale musí se to do češtiny přepnout.
Přepnutí je na nejméně nápadném místě v Nastavení /About, nápověda až na spodním rámečku okna.

pepak


vali

Zkousel jsem instalovat cestinu s pomoci customizeru, ale bohuzel bez zalohy. Verze firmware 1.4. Pri startu mi to pise "aktualizace frimware neprobehla uspesne, zkuste to znovu" a nenabehne. Poradte co s tim. Diky

pepak

PRS Customizer podporuje firmware pouze do verze 1.2 (a taky to výslovně píše v dokumentaci i na hlavní obrazovce). Proto je potřeba firmware napřed downgradovat (nejlépe na verzi 1.1) a teprve poté provést aktualizaci. Ty navíc budeš potřebovat rozchodit zakousnutou čtečku - to se shodou okolností dělá také aktualizací firmware. Popis zde

petrasmusic

máte někdo zkušenosti s SD kartou v sony psr 505?
když si na ni uložím knížky tak se mi v čtečce nezobrazí

pepak

Používám jak interní paměť, tak oba typy karet, a na všech se mi knihy normálně zobrazí. Pokud vím, důvody pro nezobrazení jsou principiálně čtyři:

1) Nekompatibilní formát knih. Dotyčné knihy by se ovšem nezobrazily ani v interní paměti.

2) Použití hacknutého firmwaru PRS-Plus, který má možnost vypnout skenování karet. To bys ale veděl(a), že něco takového používáš.

3) Použití nekompatibilní karty. PRS-505 je oficiálně kompatibilní jen se SD kartami do 2 GB, plus mám informace, že zvládá i SDHC 4 GB - to už ale není zaručené a nemusí to platit. Doporučuju vyzkoušet napřed to nejzákladnější, tzn. obyčejné SD s velikostí maximálně 2 GB.

4) Karta zformátovaná na nekompatibilní systém souborů. PRS-505 podporuje pouze FAT a FAT32, ale už ne NTFS nebo jiné systémy. Ověř si v počítači, že karta je opravdu zformátovaná na FAT32.

Denisa

Quote from: pepakPRS Customizer podporuje firmware pouze do verze 1.2 (a taky to výslovně píše v dokumentaci i na hlavní obrazovce). Proto je potřeba firmware napřed downgradovat (nejlépe na verzi 1.1) a teprve poté provést aktualizaci. Ty navíc budeš potřebovat rozchodit zakousnutou čtečku - to se shodou okolností dělá také aktualizací firmware. Popis zde


PROSÍM moc moc, poraďte mi jak software downgroudovat, jsem v tomhle úplný nováček a dnes mi přišla z Německa 505 a já prostě nejsem schopná se dostat přes tenhle bod v počešťování.

Moje icq je 262193308, mail ketvin"zavináč"seznam.cz

MOC DĚKUJU!!!

Denisa

Quote from: Denisa
Quote from: pepakPRS Customizer podporuje firmware pouze do verze 1.2 (a taky to výslovně píše v dokumentaci i na hlavní obrazovce). Proto je potřeba firmware napřed downgradovat (nejlépe na verzi 1.1) a teprve poté provést aktualizaci. Ty navíc budeš potřebovat rozchodit zakousnutou čtečku - to se shodou okolností dělá také aktualizací firmware. Popis zde


PROSÍM moc moc, poraďte mi jak software downgroudovat, jsem v tomhle úplný nováček a dnes mi přišla z Německa 505 a já prostě nejsem schopná se dostat přes tenhle bod v počešťování.

Moje icq je 262193308, mail ketvin"zavináč"seznam.cz

MOC DĚKUJU!!!

Ještě pardon, doplním, že jsem článek o aktualizaci firmwaru četla, ale mám firmware 1.4 a Universal Flasher mi nefunguje na této verzi :(((( Jsem zoufalá...

pepak

Quote from: DenisaJeště pardon, doplním, že jsem článek o aktualizaci firmwaru četla, ale mám firmware 1.4 a Universal Flasher mi nefunguje na této verzi :(((( Jsem zoufalá...
No a je nějaký zásadní důvod, proč nemůžete postupovat podle toho mého článku? Pokud jste ho opravdu četla, tak víte, že Universal Flasher nepoužívá.

Quick Reply

Note: this post will not display until it has been approved by a moderator.

Name:
Email:
Verification:
Please leave this box empty:
Type the letters shown in the picture
Listen to the letters / Request another image

Type the letters shown in the picture:
Shortcuts: ALT+S post or ALT+P preview